ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
Son Konular

Anasayfa > Sorular - Cevaplar > Ağır İşlerde Çalışanlar Oruçlarını Kazaya Bırakabilirlermi?

Ağır İşlerde Çalışanlar Oruçlarını Kazaya Bırakabilirlermi?
Son Güncellenme : 04 Tem 2014 11:04

Soru: Ağır işte çalışanlar oruç tutmalı mı, tutmamalı mı? Tutmazsa hükmü nedir? Mesela inşaat işi ağır… Çimento, kum, demir kaldır-indir, yükle-boşalt. Sıcaklar da malum. Ne yapmak lazım?

Cevap: Zor işlerde çalışıyor olmak orucu tutmaya engel değildir. Dinimizde sadece hasta ve yolculara oruç tutmama ruhsatı verilmiştir. Allah Teala şöyle buyurmuştur:

“Onu (orucu) sayılı günlerde tutun. Sizden kim hasta veya yolculukta olursa tutmadığı günler sayısınca diğer günlerde tutsun. (…) Sizden kim Ramazanı yaşarsa onu oruçlu geçirsin. Kim o ayda hasta yahut yolculukta olursa o günler sayısınca diğer günlerde oruç tutsun.” (Bakara, 2/184-185)

Sıcakta çalışma, oruç saatlerinin uzun olması, ağır işte çalışma vb. gibi durumlar oruç tutmamak için meşru mazeret değildir. Fakat bu gibi kişiler hastalanırlarsa o takdirde oruçlarını bozabilirler.

Zaten orucun hikmetlerinden biri de her türlü şart ve ortam altında kişilerin Allah’ın emirlerini yerine getirip getirmeyeceklerinin belirlenmesidir. Yukarıda meali verilen ayetlerden görülebileceği gibi dinimizin oruç ibadetindeki kolaylık prensibi, sadece hasta ve yolcuları kapsamaktadır. Yoksa oruç tutmak istemeyen herkes kendince haklı bir sebep bulabilir ve kolaylık prensibinden yararlanabilirdi.

Yorumlar

Bu Yazıya 4 Yorum Yapılmış

 • Erxmen 17.07.2014 Per 15:26:11

  “Seferi” olmanın anlamı öz arapçada yolculuk yapan değildir, “Seferi” kımıldayan yaprak demektir. Yani hareket halinde olan, aktif olan, faaliyet içinde olan, çalışan demektir. Aç kalarak ibadet olmaz, Oruç tutmak aç kalmak değildir. Oruç tutmak diye bir şey yoktur. “Oruç halinde olmak” vardır. Oruç halinde olmak demek; durumu müsait olan müminlerin gruplar halinde, oruca niyetlenmesi ve ramazan ayı boyunca kelamı terk ederek sadece Kur’an a yönelmesi, Kur’an la meşgul olması, Kur’an ilmini alması ve daha ileri götürmesidir.

 • erxmen 19.07.2014 Cts 8:38:53

  Yazdığım yorum yorum silinmiş, Birilerinin işine gelmedi galiba.

 • Erxmen 19.07.2014 Cts 8:40:18

  Çok özür dilerim yorum silinmemiş. Sayfa hatası olmuş.

 • Fatma 06.06.2015 Cts 14:33:45

  Bir Müslümanın diğer bir Müslümana hediye etmesiyle birlikte aynı sevap hiç eksilmeden ona da yazılıyor muş yani sevap hediye edenin kendisine de aynı sevap miktarı yazıldığı gibi başkasına da aynı sevap yazılıyormuş bizde sevaplarımızı hediye edelim mi? Bu mesajı okuduysanız yayınlar mısınız. İnsanlar okudukça ve sizin sayaniz de sevap işledikçe sizde aynı sevabı alırsınız. Lütfen çok ihtiyacım var.

Yorum Yap

Bu Konular İlginizinizi Çekebilir

En Çok Görüntülenen Videolar

Son Eklenen Videolar

Bu site içerisinde yer alan tüm bilgiler ve medya içerikleri, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin sorumluluğu yazarlarına ait olup, site yönetimine herhangi bir sorumluluk yüklenmemektedir.
Herhangi bir telif hakkı iddanız varsa, site yönetimine bildirmenizi rica ederiz. Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri kaynak göstermek şartıyla kullanabilirsiniz.
İslamsitesi
dini chat
islami sohbetler