ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
Son Konular

Anasayfa > Allah C.C. > Allah (c.c.) Bildiği Herşeyi Yaratabilirmi?

Allah (c.c.) Bildiği Herşeyi Yaratabilirmi?
Son Güncellenme : 29 Ara 2013 19:49

İlmin sahasına giren her şeyin mutlaka varlık sahasına girmesi gerekmez. Örneğin, bir mimar-mühendis, inşaat ve sanat estetiği konusunda yüz derecelik bilgisi varsa, bunun yüzde birini bile uygulamaya koymayabilir. Hatta denilebilir ki, hiç bir ilim sahibi, sahip olduğu ilminin tamamını uygulamaya koymamıştır. Bunun gibi, Allah’ın sonsuz ilmi de sonsuzluk kavramına uygun varlıkların yaratılmasını gerektirmez. Sadece ilmi değil, sonsuz kudreti de sonsuz bir varlığı yaratmamıştır.

- Bununla beraber, Allah’ın sonsuz ilmi hem varlığa hem yokluğa taalluk etmektedir. Bu anlamda, Allah’ın sonsuz ilminde -adeta- sonsuz olan varlıklar ile var olmayanlar birlikte yer almaktadır. Bunlardan kudret tarafından harici vücut elbisesi giydirilenler varlık sahasına da çıkıyorlar. Kudret tarafından bu vücut elbisesi giydirilmeyenler ise, harici vücudu giymemekle beraber, ilmî vücutlarıyla Allah’ın sonsuz ilminde var olmaya devam edecekler.

Bundan anlaşılıyor ki, Allah’ın sonsuz ilmi, kudretin giydirdiği harici vücut elbisesini giyen varlıklar yanında, kudret tarafından harici vücut giydirilmeyen ve bu sebeple varlık sahasına çıkmayanları da kapsamaktadır.

- Allah’ın bütün sıfatları sonsuzdur. Ancak, iç içe girmiş dairler gibi iç içe olan Allah’ın isim ve sıfatları, -sonsuz olmakla beraber- birbirlerini sınırlandırıyorlar. Mesela; yaratmak söz konusu olduğunda, merkezdeki isim, Hâlık ismidir. Fakat Hâlık ismi, aynı zamanda Hâkim isminin hikmetini de gözettiği için, hikmetsiz şeyleri yaratmaz, o konuda kendi kendini sınırlandırmış olur.

Bundan anlaşılıyor ki, Allah’ın bütün isim ve sıfatları gerçekte mutlak ve sınırsız olmakla beraber, tecelli ettikleri varlıkların kapasitelerine göre bir tecellide bulunurlar.

Güneşte tecelli eden Nur isminin Ay’daki tecellisi aynı değildir. Hz. Cebrail’i yaratırken tecelli eden bir kudret, bir kelebeği yaratırken aynı şekilde tecelli etmez. Onun içindir ki, her ismin bir azami mertebesi var ve bütün isimlerin de bir ism-i azamı vardır.

Yorumlar

Bu Yazıya 3 Yorum Yapılmış

 • serpil 21.04.2015 Sal 8:34:43

  S.aleykum..

  Benim bir sorum olcakti ama cok utaniyorum bu durumdan üstelik hergün icim icim yiyiyorum. Insallah bana bir yol gösterebilirsiniz..

  Söyle isah edeyim

  Benim babam abdestli namazli bir insan ve dini acisi cok büyük yani herseyi biliyor ve bizede anlatiyor neyin günah neyi haram oldugunu ..dürüstlük ve ahlakimizi hic bir zaman bozmayalim diye.
  Ben babamin bazi baktigi acik resimleri görmüstüm yillar önce ve sok oldum dedim tmm meraktandir diye avunup gectim sonra yine gecenlerde daha degisik seyler gördüm tesadüfen p.xxx videolari ve resimlere baktigini gördüm kendisi bilmiyor gördügümü ve ben tekrar soka ugradim benim babam bunu yapmaz diye bize herdaim ahlakimizi gururmuzu korumasini isteyen adam böyle birsey yapiyor ve cok kötü bir durumdayim onu canimdan cok seviyorum elbet kizmiyorumda fakat ne kadar büyük bir günah islediginin farkindayim anneminde haberi oldugunu düsünüyorum bazen beraber birseyler bakiniyorlar. Icime bir süphe düsüyor herzaman yalniz kaldiklarinda bakiyorlarmidir niye yapiyorlar bunu günah yani haram oldugunu bilmiyorlarmi benim sorumda benim ne yapmam lazim ki bunlara bir sekilde bir yol gösteripte bakmamalarini saglamak ve azda olsa farkina varmalarini acaba yalnismi düsünüyorum ama bir kiz icin böyle bir durum cok kötü birsey..

  Bana yardimci olursaniz cok sevinirim tsklerr simdiden

 • Fatma 06.06.2015 Cts 14:32:43

  Bir Müslümanın diğer bir Müslümana hediye etmesiyle birlikte aynı sevap hiç eksilmeden ona da yazılıyor muş yani sevap hediye edenin kendisine de aynı sevap miktarı yazıldığı gibi başkasına da aynı sevap yazılıyormuş bizde sevaplarımızı hediye edelim mi? Bu mesajı okuduysanız yayınlar mısınız. İnsanlar okudukça ve sizin sayaniz de sevap işledikçe sizde aynı sevabı alırsınız. Lütfen çok ihtiyacım var.

 • Serkan can 09.07.2015 Per 10:46:47

  Serpil Aleyküm Selam ,Bulduğun herşeyi al ve dışarıda bir çöpe at tahrip edip başkalarının da eline geçip kullanmamaları ve bakmamaları için.Babanız size sormaz sanıyorum.Sorarsada ben attım günah dersiniz.Senin Günaha girmemen için attım babacım dersin sanırım bir şey demez ve bu durumu anlar.Lakin bir babanın kendi öz kızına bu tip şeyler ile yakalanması hoş olmadığını ve gururunu kırabileceğini de düşünmek gerek ,dilerseniz Anneniz ile görüşün bu konuyu.

Yorum Yap

Bu Konular İlginizinizi Çekebilir

En Çok Görüntülenen Videolar

Son Eklenen Videolar

Bu site içerisinde yer alan tüm bilgiler ve medya içerikleri, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin sorumluluğu yazarlarına ait olup, site yönetimine herhangi bir sorumluluk yüklenmemektedir.
Herhangi bir telif hakkı iddanız varsa, site yönetimine bildirmenizi rica ederiz. Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri kaynak göstermek şartıyla kullanabilirsiniz.
İslamsitesi
dini chat
islami sohbetler