ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
Son Konular

Anasayfa > Sorular - Cevaplar > Göz Zinası Varmıdır ?

Göz Zinası Varmıdır ?
Son Güncellenme : 13 Eyl 2011 23:28

Resulullah (sav) buyurdular ki:

“Her göz zanidir. Şurası muhakkak ki, kadın koku sürünür, sonra da (erkek) cemaate uğrarsa o da zaniyedir.” [Tirmizi, Edeb 35, (2787); Ebu Davud, Tereccül 7, (4174, 4175); Nesai, Zinet 35, (8, 153)]

Yine Resulullah (sav) buyurdular ki:

“İki göz zina eder. İki el, iki ayak da zina ederler. Fert de zina eder.” (Ramuzül Ehadis)

Ademoğluna zinadan nasibi yazılmıştır. Çaresiz ona erişecektir. İki gözün zinası bakmaktır. İki kulağın zinası fuhuşla ilgili şeyleri dinlemektir. Dilin zinası fuhuşla alakalı sözdür. İki elden zina ederler; zinaları, harama el uzatmaktır. İki ayak da zina eder; zinaları, fuhşa yürümektir. Kalp de zinaya heves eder, yapmayı temenni eder. Artık ferc de bunları doğrular, yahut yalana çıkarır.
(Hadis-i Şerif)

Miracta bana cehennem gösterildi. Nice azap içinde olanların hallerine vakıf oldum. Cehennemde cife (pislik) yiyen zinakârı gördüm.
(Hadis-i Şerif)

Yabanci kadina sehvetle bakma şeytanın zehirli oklarından bir oktur. Kim onu Benim korkumdan dolayı terk ederse, kalbine öyle bir iman neşvesi ve halâveti atarım ki, onun zevkini gönlünün derinliklerinde duyar. (Hadis-i Kutsi)

Göz zinası veya düşünce zinası tabirleri, zinaya sebeb olan durumlar için kullanılır. Haramın mukaddemesi haram, vacibin mukaddemesi de vacibdir. Bunun gibi zinanın mukaddemesi de bir nevi zina gibi tabir edilmiştir.

Göz zinası, gayrimeşru cinsel ilişki gibi değildir. Göz zinası da haram olmakla beraber normal zina gibi aynı derecede bir günah değildir.

Bu konu hakkındaki Ayetler ;

Mümin erkeklere söyle, gözlerini harama bakmaktan sakınsınlar. Ferclerini de ha…ramdan korusunlar. Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ferclerini de haramdan korusunlar.
(Nur Suresi 30-31. Ayet)

Allah, gözlerin hain bakışını ve kalplerin gizlediğini bilir. (Mümin Suresi 19. Ayet)

Andolsun insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz ve biz ona şah damarından daha yakınız.
(Kaf Suresi 16. Ayet)

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Bu Konular İlginizinizi Çekebilir

En Çok Görüntülenen Videolar

Son Eklenen Videolar

Bu site içerisinde yer alan tüm bilgiler ve medya içerikleri, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin sorumluluğu yazarlarına ait olup, site yönetimine herhangi bir sorumluluk yüklenmemektedir.
Herhangi bir telif hakkı iddanız varsa, site yönetimine bildirmenizi rica ederiz. Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri kaynak göstermek şartıyla kullanabilirsiniz.
İslamsitesi
dini chat
islami sohbetler