ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
Son Konular

Anasayfa > İslami Bilgiler > “Hayy’dan Gelen Hu’ya Gider”

“Hayy’dan Gelen Hu’ya Gider”
Son Güncellenme : 23 Oca 2012 0:13

“Hayy’dan gelen Hu’ya gider”
Herkesin yanlış bildiği ve günlük hayatta çok yanlış, anlamı dışında kullanılan bir sözdür bu; “Haydan gelen huya gider”

Bu söz, günlük hayatımız içinde “kolay ve emeksiz kazanılan şeyler elden kolay çıkar” gibi bir anlam yükleyerek kullandığımız bir atasözüdür. Oysaki bambaşka bir sözdür bu ve bambaşka bir anlam içerir.

Bu cümlenin aslı; “Hayy’dan gelen Hu’ya gider” dir. Yani, Yüce Mevlâ’mızın “Hayy” ve “Hu” sıfatları kastedilerek, “Her zaman diri olan Rab’den gelen yine o Rabbe dönecektir.” manasına gelen bir sözdür. “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” (Allah’dan geldik ve yine Allah’a döneceğiz) ayetinin tasavvuftaki karşılığıdır.

Günümüzde anlamının tamamen dışına çıkmış bu güzel sözü yerinde ve anlamının o güzel sırlarına mazhar olarak kullanabilmek temennisiyle….

Yorumlar

Bu Yazıya 2 Yorum Yapılmış

  • Webmaster Sitesi 23.01.2012 Pts 15:15:57

    sagol admin

    • La Mekan 24.01.2012 Sal 1:07:00

      Sizlerde Sağolunuz

Yorum Yap

Bu Konular İlginizinizi Çekebilir

En Çok Görüntülenen Videolar

Son Eklenen Videolar

Bu site içerisinde yer alan tüm bilgiler ve medya içerikleri, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin sorumluluğu yazarlarına ait olup, site yönetimine herhangi bir sorumluluk yüklenmemektedir.
Herhangi bir telif hakkı iddanız varsa, site yönetimine bildirmenizi rica ederiz. Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri kaynak göstermek şartıyla kullanabilirsiniz.
İslamsitesi
dini chat
islami sohbetler