ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
Son Konular

Anasayfa > Diğer > İslama Göre Bebek İsimleri

İslama Göre Bebek İsimleri
Son Güncellenme : 29 Kas 2011 0:00

İslama Göre Bebek İsimleri
İslama Uygun Bebek İsimleri
İslama Uygun Erkek, Kız Bebek İsimleri

Soru:
İslama uygun olmayan isimler değiştirilebilir mi?

Cevap:
Öncelikle her doğan çocuğa islama uygun isimler koymak gerekir.Anne babaların çocukları üzerindeki borçlardan biridir bu.Fakat çocuğa islama uygun olmayan isim konulmuş ise bunun değiştilmesi gerekir.Peygamberimiz değiştirdiği için bu ayrıca sünnet idir.

 

Peygamber efendimiz iki hanımının isimlerini değiştirmiştir;biri Cüveyriye, diğeri ise Zeynep binti Cahş annelerimizdir. İkisinin de ilk adları “Berre” idi.Peygamberimizin üvey kızının ismi “Berre” iken ismini değiştirip ona “Zeynep” ismini vermiştir.Berrenin kelime olarak temizleyici anlamına gelmektedir.Fakat ” O kendi nefsini temizler” diyerek kibir, gurur gibi hislerin olmaması amacıyla değiştirmişlerdir. Zeynep ise mücehverler, değerli taşlar manasına gelmektedir.
Hz.Ömer’in kızının ismi “Âsiye” idi.(İsyancı manasına gelir bu isim) Allah Resulü onu (asi isyan eden sad ile yazıldığında. Ancak sin ile yazılırsa hastabakıcı olur) “Cemile” ile değiştirdi.

Peygamberimiz, bir yılan adı olduğundan “Hubab” ismini, ateşten bir yalının adı olduğundan, “Şihab” ismini, Allah’a mahsus olduğundan “Aziz” ismini değiştirmiştir.
Allah Resulü (s.a.v) Buyuruyor

Siz kıyamet günü isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız, öyle ise isimlerinizi güzel koyunuz.
Peygamberlerin isimleriyle isimlenin. Allah’ın çok sevdiği isimler Abdullah, Abdurrâhman’dır. İsimlerin güzeli de Hâris ve Hemmâm isimleridir. En çirkinleri de Harb ve Mürre isimleridir.
Kıyamet günü, Allah’ın en ziyade kızacağı en kötü kimse, adı Melikü’l-emlâk (Şehinşâh) olan kimsedir. Allah’tan başka Mâlik yoktur.
İsmimi isim olarak koyun, fakat künyemi kendinize künye yapmayın!
Kim benim ismimi almışsa, künyem ile künyelenmesin. Kim de künyem ile künyelenmişse, ismimle isimlenmesin.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Bu Konular İlginizinizi Çekebilir

En Çok Görüntülenen Videolar

Son Eklenen Videolar

Bu site içerisinde yer alan tüm bilgiler ve medya içerikleri, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin sorumluluğu yazarlarına ait olup, site yönetimine herhangi bir sorumluluk yüklenmemektedir.
Herhangi bir telif hakkı iddanız varsa, site yönetimine bildirmenizi rica ederiz. Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri kaynak göstermek şartıyla kullanabilirsiniz.
İslamsitesi
dini chat
islami sohbetler