İslama Göre Bebek İsimleri
İslama Uygun Bebek İsimleri
İslama Uygun Erkek, Kız Bebek İsimleri

Soru:
İslama uygun olmayan isimler değiştirilebilir mi?

Cevap:
Öncelikle her doğan çocuğa islama uygun isimler koymak gerekir.Anne babaların çocukları üzerindeki borçlardan biridir bu.Fakat çocuğa islama uygun olmayan isim konulmuş ise bunun değiştilmesi gerekir.Peygamberimiz değiştirdiği için bu ayrıca sünnet idir.

 

Peygamber efendimiz iki hanımının isimlerini değiştirmiştir;biri Cüveyriye, diğeri ise Zeynep binti Cahş annelerimizdir. İkisinin de ilk adları “Berre” idi.Peygamberimizin üvey kızının ismi “Berre” iken ismini değiştirip ona “Zeynep” ismini vermiştir.Berrenin kelime olarak temizleyici anlamına gelmektedir.Fakat ” O kendi nefsini temizler” diyerek kibir, gurur gibi hislerin olmaması amacıyla değiştirmişlerdir. Zeynep ise mücehverler, değerli taşlar manasına gelmektedir.
Hz.Ömer’in kızının ismi “Âsiye” idi.(İsyancı manasına gelir bu isim) Allah Resulü onu (asi isyan eden sad ile yazıldığında. Ancak sin ile yazılırsa hastabakıcı olur) “Cemile” ile değiştirdi.

Peygamberimiz, bir yılan adı olduğundan “Hubab” ismini, ateşten bir yalının adı olduğundan, “Şihab” ismini, Allah’a mahsus olduğundan “Aziz” ismini değiştirmiştir.
Allah Resulü (s.a.v) Buyuruyor

Siz kıyamet günü isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız, öyle ise isimlerinizi güzel koyunuz.
Peygamberlerin isimleriyle isimlenin. Allah’ın çok sevdiği isimler Abdullah, Abdurrâhman’dır. İsimlerin güzeli de Hâris ve Hemmâm isimleridir. En çirkinleri de Harb ve Mürre isimleridir.
Kıyamet günü, Allah’ın en ziyade kızacağı en kötü kimse, adı Melikü’l-emlâk (Şehinşâh) olan kimsedir. Allah’tan başka Mâlik yoktur.
İsmimi isim olarak koyun, fakat künyemi kendinize künye yapmayın!
Kim benim ismimi almışsa, künyem ile künyelenmesin. Kim de künyem ile künyelenmişse, ismimle isimlenmesin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>